Výsadba
Voľnokorenná výsadba energetického porastu na pevné (trvalé) stanovisko.
.
Voľnokorenný výpestok má korene bez hliny – koreňového balu.
Dreviny sú vypestované do predajnej veľkosti a v jesennom, jarnom období vyťažené v škôlke a nachystané pre distribúciu k výsadbe.
Voľnokorenné dreviny majú obmedzenú dobu predaja a výsadby, preto požadujeme včasné objednanie – v dostatočnom časovom predstihu.
.
Fotogaléria: Jarná výsadba aklimatizovaných In vitro sadeníc a ich jesenný zber
.
Jesenná výsadba
.
Ponúkame Vám predpestované, 1 rok staré, stromčeky z našej škôlky určené pre skorú jarnú výsadbu na pevné / trvalé stanovisko.
.
Predpestované stromčeky Vám ušetria, tzv. nultý rok, kedy si klon Paulownia vytvára koreňovú sústavu a už „čapovaný“ stromček, vysádzame na jeseň, na stále (trvalé) stanovisko, nakoľko má vytvorenú dobrú, dostatočne silnú koreňovú sústavu. Predpestovaný stromček nepotrebuje takú intenzívnu starostlivosť ako sadenica. Stromčeky sú plne aklimatizované nášmu podnebiu s dostatočne silným a koreňovým systémom.
.
Predpestovaný (očapovaný) stromček pre jesennú výsadbu.
Jesenná výsadba
Prijímame objednávky na stromčeky k jesennej výsadbe.
.
Termín výsadby
UPOZORNENIE:
Náš počet je limitovaný a preto už prijímame objednávky na sadenice a stromčeky k skorej jarnej výsadbe.
Sadenice – pripravené k výsadbe v termíne od 15. mája.
Stromčeky – Vám pripravíme k jarnej výsadbe (množstvo je obmedzené , nutné objednať v dostatočnom predstihu).
Objednávku považujeme za uzavretú a záväznú, po uhradení 30% z ceny objednávky.
.
Výsadba energetickej plantáže:
.
Vŕtanie dier (50×80 cm)
(čas potrebný na vyvŕtanie 1 diery cca 1 min)
.
WE GROW Nemecko
(prevzaté z Youtube)
.
Porovnanie rastu: Japonský topoľ a Paulownia
(14 dňový test)
(Prevzaté ilustračné video z internetu)
.
.
.
.
.
.
Rekultivácia
Jednu z možnosti Vám ukáže video:
.
(Prevzaté ilustračné video z internetu)
.
Paulownia
.
.
Paulownia je splaňujúca – neinvázna rastlina.
.
Ľudia si často mýlia význam slova splaňujúca rastlina so slovom invazívna rastlina. Paulownia je u nás zaradená ako okrasná rastlina a v Zozname nepôvodných, expanzívnych cievnatých rastlín Paulowniu zaraďujú medzi často splaňujúce taxóny a je v mnohých mestách Slovenska ale aj Európy dokonca chránenou rastlinou (Pre zobrazenie textu/obrázku kliknite na zvýraznenú časť). Tu je potrebné poznamenať, že do zoznamu okrasných rastlín sú zaradené aj všetky rýchlorastúce dreviny – teda z tohto vyplýva, že aj Paulownia je rýchlorastúcou drevinou, hoci doposiaľ medzi rýchlorastúce dreviny nebola zaradená.
Dostupné informácie hovoria o troch základných typoch stromu Paulownia, a to o pôvodnom (divom, prírodnom) type, prírodnom a čiastočne kríženom type a posledným je kontrolovane krížený typ – ktorý naša spoločnosť (Paulownia Slovakia, sro) ponúka na našom trhu.
.
Naša spoločnosť Paulownia Slovakia, sro. v spolupráci s
Národným lesníckym centrom vo Zvolene,
započala projekt financovaný prostredníctvom finančnej dotácie Ministerstvom hospodárstva SR,
podľa metodiky vypracovanej špecialistami na Národnom lesníckom centre: „Testovanie klonov rýchlorastúcej dreviny Paulownia Tomentosa v podmienkach východoslovenskej nížiny“ a po ukončení projektu, sa Paulownia zaradí medzi RRD. (Paulownia množená In vitro technológiou.)
Základným cieľom riešenia projektu je realizácia testovania produkčných schopností 7-ich nových klonov RRD Paulownia. Pre Slovensko to predstavuje významnú inováciu pri produkcií drevnej biomasy a smeruje k napĺňaniu zámerov vládou schválenej Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenska (známu ako RIS3 SK).
Testovanie klonov rýchlorastúcej dreviny Paulownia:
.
Význam slova „splaňujúci / splaňujúca“. Autor rozoberá len možnosť šírenia sa rastliny ale nezaoberá sa prežitím rastliny (schopnosť reprodukcie, mrazuodolnosť ai). Treba tu upozorniť hlavne na to, že klony 3-tej generácie, v našej ponuke, sú na európskom trhu 5 rokov a teda sa k nim nikto, z autorov uvádzaných v literatúre, nemohol doposiaľ odborne vyjadriť – až testy zahájené v roku 2014 našou spoločnosťou a NLC vo Zvolene, zodpovedia túto otázku.
Pestovaniu Paulownie sa venujeme od roku 2010 a doposiaľ sme nepozorovali žiadne podozrivé správanie. Naše klony Paulownie sú množené pomocou meristémových kultúr, metódou In vitro – tieto hybridy majú sterilné semená, teda sa ďalej v prírode nešíria. Následne sú rok aklimatizované v skleníku, až potom vysádzané v škôlkach, aby prežili zimu.
Krížením umelého výberu druhov tak vznikli klony, silných jedincov odolných voči extrémnym podmienkam prostredia, hnilobám a plesniam, ktoré dosahujú aj vysoký výnos kvalitného dreva.
Význam slova „splaňujúci / splaňujúca“:
.