Keď zahynie posledná včela, behom štyroch rokov zahynie aj ľudstvo.

Albert Einstein

 

 

Včelárstvo tvorí samostatnú kapitolu v krajinotvorbe, zachováva prirodzený chod ekosystému planéty.

Včely, včelárstvo a ekologické poľnohospodárstvo je krátky, praktický úvod do fascinujúceho sveta včiel a výhod, ktoré môžu prispieť poľnohospodárom. Tam, kde sú prítomné včely, môžu byť výnosy pri zbere až trikrát vyššie.

Nezabúdajme na  dôležitosť včiel v potravinových reťazcoch. Včela sa svojou opeľovacou činnosťou podieľa  až 1/3 na ľudskej obžive.

Záchrana včiel je v rukách nás všetkých. Ekonomická hodnota práce včiel na opeľovaní bola odhadnutá na 265 miliárd eur ročne, na celom svete. Pre všetky druhy včiel sú dôležité  zdroje potravy. Pre zdarný priebeh vývoja včelstva je dôležitý prístup k peľu a nektáru, v ktorých sú obsiahnuté látky potrebné k ich životu.

.

Včely sú ukazovateľmi životného prostredia, významným ekologickým faktorom, sú monitorom stupňa znečistenia – úhyn včiel vedie k zániku ľudstva.

.

.

Včelia pastva

 

Zabezpečte svojím včelám „včeliu pastvu“ vysadením stromu Paulownia. Včely, tak vo svojom okolí  budú nachádzať prirodzený zdroj potravy, získajú tak na sile a imunite – za čo sa Vám určite odmenia …

.

     

 

Paulownia  – medonostný strom

 

Paulownia  je rýchlo rastúci, krásny, opadavý, dekoratívny, alejový a medonostný strom –  pre svoje bohaté jarné kvety. Puky totiž nasadzujú na zimu, tú potom prečkávajú a vykvitnú na jar ešte pred olistením, koncom mája až jún. Kvety (až 5 cm dlhé) sú lievikovité, usporiadané vo vzpriamených súkvetiach vysokých až 35 cm, najbežnejšie majú modrofialovú až ružovkastú farbu. Ich vôňa pripomína vôňu vanilky.

 

Čo včelára, asi zaujme je fakt, že desaťročná Paulownia  podľa zahraničných zdrojov poskytne až 16 – 20 kg medu. V Číne a v Japonsku je vysoko cenený, tiež drahý – pre svoju kvalitu, chuť a liečivé účinky.

.

 

.

Rez stromu pri pestovaní Paulownie na med

.

Pri pestovaní Paulownie na kvet, budeme orezávať spodné listy a neskôr konáre, aby vznikol rovný vysoký kmeň z ktorého vytvoríme, vytvarujeme hustejšiu korunu. Strom nezaberie toľko priestoru na záhrade. Vetvy stromu sa môžu pokojne rozprestierať priamo nad úle alebo včelnice. Strom v jarnom období vždy prihnojíme, podľa nášho pestovateľského manuálu. Strom tak nasadí väčšiu silu kvetenstva. V malých záhradách je možné pestovať Paulownie aj formou kríkov. To docielime jesenným rezom na pahýľ – čapovanie, potom skracujeme výhonky, cca po dorastení 1,5 m, tak aby pahýľ rástol častejšími výhonkami do tvaru kríka.

.

.           

.

Vyhynie ľudstvo kvôli nedostatku včiel?

 

Katastrofa za dverami, v Európe ich chýbajú miliardy!

http://www.topky.sk/cl/13/1374589/Vyhynie-ludstvo-kvoli-nedostatku-vciel–Katastrofa-za-dverami–v-Europe-ich-chybaju-miliardy-

.

Najstaršia včela na svete

 

Včela, ktorá bola uväznená v jantárovej živici pred 100 miliónmi rokov, sa stala dôkazom potvrdzujúcim spoločný počiatok pozemskej púti kvitnúcich rastlín a ich usilovných opeľovačov.

 http://www.osel.cz/2329-nejstarsi-vcela-na-svete.html

 

História medu

 

Kresba z jaskyne Cueva dela Araňa, v Bicorp, vo Valencií v Španielsku a datuje sa na obdobie 12 tisíc rokov pred naším letopočtom. Kresba je najznámejším a najstarším dokladom o odoberaní medu včelám. 

.