Kúrenie v domácnostiach – návrat k drevu.

 .

Kúrenie v domácnosti nám každoročne odoberá nemalé množstvo financií z rodinného rozpočtu. V dnešnej dobe zvyšovania cien energií je vhodné zvážiť aj to, ako a kde ušetriť čo najviac. Najlacnejší spôsob vykurovania je návrat k drevu. Drevo je obľúbené pevné palivo v mnohých rodinách. Na jednu vykurovaciu sezónu potrebuje domácnosť v priemere 10 kubických metrov paliva. Závisí to od druhu stromu, z ktorého palivové drevo pochádza. Drevo si môžete zakúpiť od obchodníkov s palivovým drevom, od Lesov SR, z Urbáru alebo využiť nami ponúkanú FREE alternatívu …

.

 

 

Paulownia – drevo, ktoré Vám rastie „ za domom“.

 

Lacné palivové drevo, ktoré si môže vypestovať prakticky každý sám v záhrade, aby si zminimalizoval náklady na kúrenie a ohrev vody.

.

 

 

.

Ako? 100 stromov Paulownie Vám pokryje už nastálo Vašu potrebu dreva na vykurovaciu sezónu a ohrev vody.

 .

Paulownia je rýchlorastúci strom, ktorý po spílení v 5. roku rastu, začne znovu vyrastať z pôvodného pníka, dokonca rýchlejším tempom, vďaka už mohutnejšej koreňovej sústave, bez akýchkoľvek ďalších investícií do výsadby. Strom zasa dosiahne o 5 rokov rubnú výšku a tento cyklus výrubu sa ďalej opakuje a o palivo máte navždy postarané.

V intraviláni obce, teda v záhradke za domom, neplatia 20 ročné cykly ako na ornej pôde extravilánu … ťažbu dreva preto máte zabezpečenú neobmedzene, v závislosti na životnosti stromu, asi tak 80 rokov.

.

Plán – počiatočný vklad a návratnosť

.

5 ročný cyklus (rozpon min. 3 x 3 m):

1. rok – nákup 20 sadeníc v cene 7,35 eur = 147 eur … vysadíme a v ďalších 4. rokoch to zopakujeme – 5 rokov v cykloch po 20 ks stromov.

Vklad za 5 rokov : 147 x 5 = 735 eur.

Výrub začína v 5. roku, kedy už máte vysadené všetky stromy. Z výrubu prvých 20 stromov, ktoré ste sadili pred 5. rokmi, získate 10 m3 dreva v cene 750 eur. Vrátili sa investované peniaze a navyše z pňa vyrašia nové výhonky – tie dorastú v stromy, ktoré o 5 rokov opätovne vyťažíme!

Ostatné stromy Vám postupne, ročne v počte 20 ks, dorastajú a budú pripravené k ťažbe pre vykurovaciu sezónu v následujúcom roku … Vás už ale nečaká žiadna investícia do palivového dreva – tento kolobeh / cyklus 5.tich rokov, Vám  vždy zabezpečí potrebný objem dreva na vykurovaciu sezónu. Drevo Paulownie aj počas rastu má cca 20% vlhkosť, čo vlastne znamená, že ho je možné hneď po vypílení použiť ako palivo a nie je potrebné drevo píliť do zásoby, ale len podľa potreby.

.

3 ročný cyklus (rozpon min. 3 x 2,5 m):

1. rok – nákup 40 sadeníc v cene 7,35 eur = 294 eur … vysadíme a v ďalších 2. rokoch to zopakujeme – 3 roky v cykloch po 40 ks stromov.

Vklad za 3 roky : 294 x 3 = 882 eur.

Výrub začína v 3. roku, kedy už máte vysadené všetky stromy. Z výrubu prvých 40 stromov, ktoré ste sadili pred 3. rokmi, získate 10 m3 dreva v cene 750 eur. TAKMER sa vrátili investované peniaze a navyše z pňa vyrašia nové výhonky – tie dorastú v stromy, ktoré o 3 roky opätovne vyťažíme!

Výhody / nevýhody obidvoch spôsobov (možné aj iné varianty) si každý posúdi sám a vyberie si ten, ktorý jemu najviac vyhovuje … 

.

 

.

 

Palivové drevo

 

Množstvo polien v priestorovom metre ovplyvňuje:

druh dreviny, hrúbka kôry, veľkosť,tvar polien, krivosť a dĺžka polien.